Az emberiség már ősidők óta keresi az örök ifjúság receptjét. Ki ne hallott volna az örök élet vizéről, vagy a százéves álom után is fiatal Csipkerózsikáról?
Ma sincs ez másképp, csak éppen a tudomány ígéretei ringatnak minket hiú ábrándok felé: géntérkép, őssejtek, hormonok, kaukázusi százéves emberek titkai...
Egy átlagos magyarországi negyvenes nő csak irigykeve nézi a korukbeli amerikai színésznők, exmodellek képeit az újságok címlapjain. Vajon pénzért vásárolják ránctalan arcukat, feszes testüket? Természetesen a plasztikai sebészet csodákat művelhet, de hosszú távon inkább mesterkélt, sőt, torz is lehet a végeredmény. Sok elrettentő példa szaladgál Los Angeles utcáin, lásd Nicole Kidman vagy Pamela Anderson. Akkor mitől gyönyörű még mindig Elle Macpherson, Cindy Crawford és társaik? Minden bizonnyal a pénz és a plasztika nem elég. Számít még a genetika, és az, hogyan gazdálkodunk adottságainkkal ifjú éveink során. Ha húszévesen csak legyintünk, és tovább szívjuk a cigarettát, isszuk az alkoholt, és tömjük magunkba a finomított cukrot és lisztet, nemcsak elhízunk, hanem bőrünk, hajunk, egész kondíciónk megsínyli a testünkkel való méltatlan bánásmódot.
Testünk állapota viszont szorosan összefügg lelkünk állapotával is. De mi az, ami frissen és fiatalon tartja elménket és testünket? Habár én bízom a tudományban és egészségesen próbálok élni, mégis, szerintem a legfontosabb az apró örömök értékelése, a világ felé való nyitottságban rejlik. Biztos recept nem létezik, de ha odafigyelünk az életünket befolyásoló apró részletekre, ha törődünk magunkkal, ha megtaláljuk mindazt, ami örömet okoz, az eredmény a külsőnkön is meglátszik.